Da bi spodbudili nadarjene dijake in študente na njihovi poti ter jim olajšali šolanje in življenje, so člani Rotary kluba Kočevje pred dvanajstimi leti ustanovili Fundacijo Alenke Gabrič za štipendiranje nadarjenih študentov in dijakov iz občin od Kolpe do Barja. Tako so v šolskem letu 2009/2010 podelili prve štipendije. Poslanstvo letno pomagati vsaj enemu srednješolcu in enemu študentu, so kmalu razširili in letno omogočili tudi po tri, celo štiri štipendije. Ne samo učni uspeh dijakov in študentov, za pridobitev štipendije so potrebne tudi človeške lastnosti, osebna motivacija, kreativni pristopi, raziskovalni in drugi projekti ter seveda aktivno delovanje v izven šolskih dejavnostih in delovanje na področjih, ki odstopajo od običajnih. To je strategija Fundacije in to je tudi osnovno vodilo Upravnega odbora Fundacije, ko vsako leto med prijavljenimi na razpis izbira najboljše med najboljšimi. Fundacija je tako povsem upravičila ustanovitev in izpolnila vizijo, ki so si jo postavili. Uroš Novak, predsednik Fundacije:
Upravni odbor Fundacije je tudi letos imel težko delo, da med prijavljenimi izbere štipendiste, kot je povedal prof.dr. Vladimir Prebilič
Fundacija Alenke Gabrič za štipendiranje je letos podelila dve štipendiji, dijaško in študentsko. Tisoč petsto evrov letos prejme dijakinja Ela Maxine Košir, gimnazijka četrtega letnika Gimnazije in srednje šole Kočevje.
Študentsko štipendijo v višini 2500 evrov prejme Vid Ožbolt, študent v Salzburgu na Universität Mozarteum. Pred štirimi leti so štipendijam, v sodelovanju z Pihalnim orkestrom Kočevje in Glasbeno šolo Kočevje, dodali še botrstvo za mlade glasbenike, ki vzpodbuja učenje deficitarnih inštrumentov ter igranje v Pihalnem orkestru. Botrstvo vključuje plačilo letne vpisnine v glasbeno šolo in instrument. Mladi glasbeniki, prejemniki botrstva, se že vključujejo v orkester, prehod iz glasbene šole pa jim omogočajo z dodatnimi vajami. Letos so podelili 11 botrstev, skupaj se jih je nabralo 49. Fundacija Alenke Gabrič je v dvanajstih letih podelila 33 štipendij za nadarjene dijake v vrednosti skoraj 80.000 evrov. Prizadevanja Fundacije je prepoznalo tudi širše kočevsko gospodarstvo, ki se z veseljem odzove z denarnimi sredstvi in s tem prepoznava potencial naših nadarjenih dijakov, študentov in glasbenikov. Skoraj pravilo je že, da se občinski nagrajenci, predvsem nagrajenci za gospodarske dosežke, odpovedo svoji denarni nagradi v korist Fundacije, kar je letos storil tudi Kozlerjev nagrajenec Marko Kocjančič.